Barokowe Eksploracje VIII
Na inaugurację Festiwalu, już 22 sierpnia, produkcja operowa - Muzio Scevola autorstwa trzech barokowych kompozytorów : F. Amadei, G. Bononcini, G. F. Händel w reżyserii francuskiego reżysera i aktora - Lorenzo Charoy, pod dyrekcją Marka Štryncla. Będzie to polska premiera zrekonstruowanego dzieła, które swoją światową premierę miało w czerwcu b.r., w ramach jednego z najważniejszych festiwali muzyki Haendla na świecie: Haendel Festspiele Halle. Jedyny w Polsce spektakl odbędzie się w Dworku Gościnnym w Szczawnicy, z udziałem blisko 50 wybitnych artystów z Czech i Francji, w tym solistów, orkiestry barokowej Musica Florea Praha i zespołu Hartig Ensemble, specjalizującego się w rekonstrukcji dawnego baletu i tańca.
Kolejne dwa wydarzenia, z udziałem międzynarodowego Baroque Collegium 1685, to koncerty, które z pewnością odbiją się szerokim echem w świecie muzyki barokowej, nie tylko w Polsce. W roli gwiazdy i solisty wystąpi ceniony na całym świecie artysta - holenderski śpiewak Peter Kooij. Artysta należy do grona najlepszych interpretatorów muzyki J.S.Bacha na świecie. Studia muzyczne rozpoczął w klasie skrzypiec, a edukację wokalną kontynuował pod kierunkiem Maxa van Egmonda w Konserwatorium im. Sweelincka w Amsterdamie, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem. Peter Kooij ma w dorobku ponad 150 wydawnictw fonograficznych nagranych dla prestiżowych wytwórni płytowych, takich jak Sony, Phillips, Virgin Classics, Erato, EMI, BIS i innych. Występował na całym świecie, m.in.: w Concertgebouw w Amsterdamie, Musikverein w Wiedniu, nowojorskiej Carnegie Hall, Royal Albert Hall w Londynie, Teatro Colón w Buenos Aires, Filharmonii w Berlinie, Palais Garnier w Paryżu i Suntory Hall w Tokio, pod batutą takich dyrygentów, jak Philippe Herreweghe, Ton Koopman, Masaaki Suzuki, Frans Brüggen, Gustav Leonhardt, René Jacobs, Sigiswald Kuijken, Sir Roger Norrington i Ivan Fisher. Jest dyrektorem artystycznym zespołu Ensemble Vocal Européen. Wykładał w Konserwatorium im. Sweelincka w Amsterdamie oraz w Wyższej Szkole Muzycznej w Hanowerze. Jest profesorem Uniwersytetu Sztuk Pięknych i Muzyki w Tokio, oraz Królewskiego Konserwatorium w Pradze, a od 2013 r. także Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Bremie. Artysta prowadzi kursy mistrzowskie w Niemczech, Francji, Portugalii, Hiszpanii, Belgii, Finlandii i Japonii. Peter Kooij został w 2016 roku nagrodzony prestiżowym Medalem Bachowskim w Lipsku, przyznawanym dla najważniejszych propagatorów muzyki Bacha na świecie. Koncerty: Peter Kooij & Baroque Collegium 1685 odbędą się w Szczawnicy i Bieczu, poprowadzi je dyrektor artystyczny Baroque Collegium 1685 - Agnieszka Żarska, w programie trzy Kantaty J.S.Bacha.
Tegoroczne edycja Barokowych Eksploracji będzie mieć swój uroczysty finał w listopadzie, w ramach międzynarodowego Festiwalu G.G.Gorczyckiego na Śląsku, który zamówił specjalny program pt.: Barok w Europie Środkowej, prezentujący polską muzykę barokową w kontekście twórczości naszych sąsiadów. W programie koncertu, oprócz znakomitych dzieł Marcina Mielczewskiego i G.G Gorczyckiego znajdą się nieznane w Polsce utwory Samuela Capricornusa - związanego z Pressburgiem, dzisiejszą Bratysławą oraz nowoodkryta muzyka z Moraw, z archiwum w Kromieryżu. Koncert z udziałem wybitnych solistów w wykonaniu Baroque Collegium 1685 poprowadzi Agnieszka Żarska.
Organizatorem Festiwalu jest stowarzyszenie Szczawnicki Chór Kameralny, współorganizatorami: Musica Florea Praha, Grupa Uzdrowisko & Thermaleo oraz Fundacja Andrzeja Mańkowskiego. Barokowe Eksploracje 2018 zostały wsparte grantami wielu prestiżowych instytucji: Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura-Interwencje, Ministerstwa Kultury Republiki Czeskiej; projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, a także Miasta i Gminy Szczawnica. Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Forum Polsko-Czeskie na rzecz zbliżenia społeczeństw, pogłębionej współpracy i dobrego sąsiedztwa 2018". Koncerty z udziałem Petera Kooij zostały objęte oficjalnym Patronatem Ambasady Królestwa Niderlandów. Festiwal jest organizowany we współpracy z Czeskim Centrum w Warszawie, Biecz Music Summer, Festiwalem Gorczyckiego oraz Theatrum Musicum. Dyrektorem artystycznym i organizacyjnym Festiwalu jest Agnieszka Żarska.